شطرنج یک بازی دو نفره است که طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد. این بازی همچنین در سطح جهانی رقابت می کند و نیاز به تفکر بالا در کنار مهارت دارد. اگرچه یادگیری این بازی آسان است ، اما پیروزی در این بازی دشوار است. بازیکنان حرفه ای در این بازی ممکن است ساعتها با هم بازی کنند تا اینکه یک نفر برنده بازی شود. در این مقاله ابتدا به شطرنج و ویژگی های آن ، آموزش و قوانین خواهیم پرداخت. در ادامه ، ما در مورد بازی های شطرنج آنلاین برای محیط های مختلف با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

بازی شطرنج چیست؟

بازی شطرنج چیست؟

بازی شطرنج برای اولین بار در هند در قرن ششم میلادی اختراع شد. نوع اصلی این بازی در زمان خسرو انوشیروان در ایران معرفی شد. این بازی که در ابتدا چترنگ نام داشت ، در دوره ساسانیان که قلمرو ایران شامل کشورهای عرب زبان امروزی بود ، به شطرنج تغییر نام یافت.

شطرنج یک بازی دو نفره است که توسط تکه های تخته سیاه و سفید انجام می شود. هر کدام از این مهره ها مسیر حرکتی مشخصی دارند و در راستای این حرکت می توانند مهره حریف را از بازی خارج کنند. در پایان بازی ، برنده کسی است که تمام مهره های حریف را زده باشد و فقط پادشاه در بازی باقی بماند. در این حالت با هدف قرار دادن پادشاه ، حریف به اصطلاح کیش می شود. در این صورت ، اگر او نتواند پادشاه خود را حرکت دهد و هنوز در ایالت کیش باشد ، مبهوت و بازنده خواهد شد.

قوانین زیادی در این بازی وجود دارد و بازی باید با رعایت این قوانین انجام شود. علاوه بر این ، در بازی های رسمی ، همه باید در یک زمان مشخص بازی کنند. در هر بازی زمان محدودی برای هر حرکت در نظر گرفته شده است.

ویژگی های یادگیری شطرنج چیست؟

اگر یک بار این بازی را انجام داده باشید ، متوجه خواهید شد که تمرکز بالایی در این بازی دارید. شطرنج بازی پادشاهان نامیده می شود و آنها بسیاری از ویژگی ها را برای آن ذکر کرده اند که در زیر ذکر شده است.

 • ضریب هوشی را افزایش دهید
 • 2- پیشگیری از آلزایمر به دلیل ورزش مغز
 • 3- هر دو نیمکره مغز را به طور مساوی پرورش دهید
 • 4- افزایش خلاقیت به دلیل تأثیر این بازی روی نیمکره راست
 • 5- افزایش حافظه به دلیل به خاطر سپردن حرکات حریف در طول بازی
 • 6- افزایش غلظت و رشد سلولهای عصبی
 • 7- افزایش قدرت برنامه ریزی و پیش بینی
چه فیلم هایی درباره شطرنج بازها و شطرنج بازان منتشر شده است؟

چه فیلم هایی درباره شطرنج بازها و شطرنج بازان منتشر شده است؟

بازی شطرنج همیشه یکی از بازی های مورد علاقه کارگردانان سینما بوده است. برخی از این کارگردان ها قسمت هایی از فیلم های خود را به شطرنج بازیگران اختصاص می دهند. برخی فیلم های مبتنی بر شطرنج ساخته اند که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد.

 1. شطرنج بادی ، فیلمی به کارگردانی محمدرضا اصلانی و با موضوع نمایش فساد در دوره قاجار
 2. بازیکنان شطرنج یک فیلم بنگالی به کارگردانی یک فیلم بنگالی با تمرکز بر آشوب های سال 1856 در شبه قاره هند است.
 3. ملکه کاتوه ، داستان محرومیت یک دختر محروم آفریقایی از استاد جهانی شطرنج
 4. در جستجوی بابی فیشر ، یک فیلم تشویقی و جذاب برای همه طرفداران این بازی
 5. فداکاری عابران پیاده نشان دهنده زندگی بابی فیشر ، استاد بزرگ شطرنج در سن 15 سالگی است
 6. Queen Gambet که طرفداران شطرنج حتماً این فیلم را دیده اند
چگونه شطرنج آنلاین را با پول و بدون پول بازی کنیم؟

چگونه شطرنج آنلاین را با پول و بدون پول بازی کنیم؟

این بازی بصورت آنلاین نیز انجام می شود. در این بازی ، دو شرکت کننده باید آنلاین باشند و هر کدام در زمان خاص خود حرکتی دارند. همچنین سایت هایی وجود دارد که با شرکت در این حریف به طور تصادفی انتخاب می شود و بازی شروع می شود.

اما از این بازی می توانید درآمد کسب کنید. در تعدادی از سایت های شرط بندی بازی های شطرنج نیز وجود دارد. در این بازی با پرداخت مبلغی به عنوان ورودی ، در بازی خواهید بود. در پایان بازی ، شخصی که برنده می شود کل مبلغ ورودی را برنده می شود. از آنجا که این بازی بر اساس شانس نیست ، بنابراین طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است. سایت های Hot Bet و Tetel Bet 2 از جمله برترین سایت هایی هستند که این بازی را با بالاترین کیفیت ممکن ارائه می دهند.

شطرنج فارسی از کجا محبوب بوده است؟

این بازی علی رغم ارتباط با هند ، اختراع ایرانیان است. جالب اینجاست که در آن زمان به ایران که شامل رومی ها ، بابلی ها ، یهودیان و چین و عرب ها بود ، سرایت کرد و سپس به اروپا نیز سرایت کرد. بنابراین شطرنج فارسی قبل از شطرنج انگلیسی وجود داشته است.

چگونه شطرنج بازی کنیم؟

اما بحث اصلی در مورد کسانی که با این بازی آشنایی ندارند نحوه انجام بازی است. این بازی همانطور که گفته شد یک صفحه مربع سیاه و سفید به ابعاد 8 در 8. در مقابل هر فرد 16 مهره سفید و 16 مهره سیاه قرار دارد. این قطعات در ردیف اول از سمت راست به ترتیب شامل ، قلعه ، اسب ، فیل ، وزیر ، پادشاه ، فیل ، اسب و قلعه هستند. در ردیف دوم هشت سرباز قرار دارند.

اما نحوه حرکت این قطعات این است که سرباز ضعیف ترین قطعه بازی است و فقط یک یا دو خانه به جلو می روند. هنگام حمله ضربدری ، فقط یک خانه می تواند به حریف ضربه بزند.

قلعه یا رخ فقط به خانه های دلخواه که می خواهد مستقیم است. قطر فیل فقط باید به صورت ضربدری حرکت کند. اسب به شکل L حرکت می کند و دو خانه را از هر جهت به سمت جلو و یک خانه را به سمت چپ یا راست حرکت می دهد.

اما وزیر یکی از مهره های مهم و قوی این بازی است. وزیر توانایی انجام انواع حرکات مهره ها به جز حرکت اسب را دارد. سرانجام ، پادشاه ، یا با ارزش ترین قطعه بازی ، که فقط یک حرکت می تواند درجات مختلفی داشته باشد.

سایت دانلود بازی شطرنج چیست؟

از آنجایی که این بازی دو نفره است و برای بازی به شخص دیگری احتیاج دارید ، می توانید این بازی را بارگیری کرده و در رایانه خود انجام دهید امروزه ، این بازی به طور پیش فرض در سیستم های مختلف موجود است.

قوانین شطرنج چیست؟

تاکنون ، ما یاد گرفته ایم که چگونه این بازی را انجام دهیم و به صورت آنلاین بازی کنیم. در این بخش ، ما به قوانینی که در این بازی اعمال می شود ، اشاره می کنیم. قانون اول اصطلاحاً مهره بازی است. در این قانون ، شما باید هر مهره را با لمس آن حرکت دهید. نکته دوم این است که با قرار دادن یک قطعه در یک مکان خاص روی صفحه بازی ، دیگر نمی توان آن را جابجا کرد. بنابراین ، قبل از انجام حرکت ، باید مهره و خانه آن مشخص شود.

بازیکنی که پادشاه حریف را بکشد ، برنده بازی است. اگر بازیکن مقابل حرکتی قانونی نداشته باشد و پادشاه شما در حالت کیش باشد ، بازی برابر خواهد بود. در بازی هایی که با زمان انجام می شود ، هر دو باید ساعت داشته باشند. هر فرد باید ساعت خود را بعد از هر حرکت متوقف کند. در پایان زمان اختصاص داده شده برای بازی ، هر کدام از بازیکنان پیش رو برنده شوند. شطرنج ویکی پدیا یک بازی ساده است که در کمتر از 1 روز می توان قوانین آن را یاد گرفت.

چگونه شطرنج بصورت آنلاین بازی کنیم؟

چگونه شطرنج آنلاین بازی کنیم؟

شطرنج آنلاین را می توان با یک حریف تصادفی در یک لحظه بازی کرد. بازی آنلاین این کار را می توان هم در سیستم های خانگی مانند لپ تاپ و هم با تلفن های همراه Android و Apple انجام داد.

اندروید

برای بارگیری این بازی در گوشی های اندرویدی از Google Play یا Bazaar ، می توانید بازی را بارگیری کرده و به صورت آنلاین بازی کنید.

سیب

در تلفن های اپل با جستجوی بازی شطرنج در Apple ID می توانید یکی از بهترین های این بازی را بارگیری کنید.

کامپیوتر

برای رایانه شخصی ، بازی های آنلاین شطرنج را می توان از سایت های مختلف بارگیری کرد. اما یکی از مهمترین سایتهای شطرنج chess.com است. این سایت دارای قابلیت های مختلف بازی های رایانه ای و بازی های آنلاین است.

یک بازی شطرنج دو نفره برای ویندوز چگونه است؟

در ویندوز این بازی توسط دو نفر قابل انجام است. در این حالت ، سیستم به یک نفر اجازه می دهد تا همزمان بازی کند. بنابراین از این طریق می توان شطرنج را با رعایت تمام قوانین ثبت شده در بازی بازی کرد.

سوالات متداول

بازی شطرنج از چه زمانی و از کجا محبوب شد؟

شطرنج در قرن ششم در هند ایجاد شد و در ایران در زمان ساسانیان رواج یافت.

چه فیلم های شطرنج ساخته شده است؟

بازیکنان شطرنج ، شطرنج بادی ، قربانی پیاده ، در جستجوی بابی فیشر و های

ویژگی های شطرنج چیست؟

افزایش ضریب هوشی ، خلاقیت ، تمرکز ، حافظه و قدرت برنامه نویسی از ویژگی های این بازی است.

در ابتدا شطرنج چه نامیده می شد؟

این بازی در ابتدا شطرنج بود که همانطور که در زمان ساسانیان در سرزمین های عرب زبان گسترش یافت ، به شطرنج نیز سرایت کرد.

By admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *